Mövcud tipli seriyalı və eksperimental avadanlıqların iş təcrübəsi nəzərə alınmaqla, yeni nümunələrin hazırlanması yetmişinci illərin əvvəllərində başlamışdır. Bir anda bir neçə avtomobilə girməli olan perspektivli bir axtarış və təxliyə kompleksi PEC-490 təyinatını aldı. Bu təyinatdakı rəqəmlərin Sovet nəqliyyat indeksləri sisteminə uyğun olduğunu görmək asandır. "490" rəqəmi, yeni nümunələrin 8-14 ton aralığında GVW olan xüsusi nəqliyyat vasitələri kateqoriyasına daxil ediləcəyini göstərdi.
Bütün ərazi vasitəsi sınaqdan keçirilir. Dövlət Hərbi Texniki Muzeyinin fotoşəkili / gvtm.ru
Sancağa və sərtliyə baxın. Dövlət Hərbi Texniki Muzeyinin fotoşəkili / gvtm.ru
Maşın yamacda qalxır. Dövlət Hərbi Texniki Muzeyinin fotoşəkili / gvtm.ru
Soyuq mövsümdə testlər. Şəkil Kolesa.ru
Azaldılmış çəkisi ilə fərqlənən yeni komponentlər və qurğular, ölçülərdə nəzərəçarpacaq dərəcədə azalmaya səbəb olmasa da, bütün ərazi vasitəsinin çəkisini əhəmiyyətli dərəcədə azaltmağa imkan verdi. ZIL -49042 -nin uzunluğu 8, 96 m, eni - 2, 6 m, hündürlüyü - 2, 5 m idi. Təkər bazası 2, 1 m olan 4.8 m -ə çatdı, yerin təmizlənməsi 448 mm idi. Yeni konstruktiv elementlərin istifadəsi səbəbindən avtomobilin sərbəst çəkisi 6415 kq -a qaldırıldı. Yükgötürmə qabiliyyəti - 2 tona çatır Hesablamalara görə, amfibiya magistral yolda 75-80 km / saat sürətə çata bilərdi. Suda bu parametr 8-9 km / saata çatdı.
Suda amfibiya. Şəkil Kolesa.ru
Fabrikdə yeni modelin prototipi hərbi texnikaya bənzər bir xaki ilə boyanmışdır. Kokpitin qapılarında "44" quyruq nömrəsi yazılmışdı. "11-43 testi" dövlət nömrə nişanları da istifadə olunur. Məlumdur ki, zavod caduları yeni maşının yanından keçə bilməyiblər. Xarakterik rəngləmə və amfibiya qabiliyyətlərinə görə bütün ərazi vasitəsinə "Timsah" ləqəbi verildi.